Zgornja fotografija: Iztok Bončina

Fotografije spodaj: Cimet Studio

AlpskiTeden 2024: Dve desetletji uspeha in vizije za prihodnost Alp

Nova Gorica, Slovenija, 26. september 2024 – Dvajset let po prvem AlpskemTednu so udeleženci z dogodka odšli opogumljeni s skupno zavezo za trajnostno prihodnost Alp.

Osma izvedba AlpskegaTedna je bila prelomna prireditev, posvečena trajnostnemu razvoju alpske regije. Potekala je v Novi Gorici, Slovenija, kjer so se zbrali najrazličnejši udeleženci in udeleženke, vključno z oblikovalci in oblikovalkami politik, raziskovalci in raziskovalkami, nevladnimi organizacijami, predstavniki in predstavnicami civilne družbe ter lokalnim prebivalstvom. Skupaj so razmišljali o dosežkih preteklih dveh desetletij.

Ta mednarodni dogodek je bil priložnost za oceno napredka pri ohranjanju biotske raznovrstnosti alpskega prostora, boju proti podnebnim spremembam ter izboljšanju kakovosti življenja alpskih skupnosti. V tem pogledu AlpskiTeden 2024 ni bil le praznovanje preteklih dosežkov, temveč tudi katalizator prihodnjih ukrepov. Udeleženci in udeleženke so se aktivno vključili v razprave in delavnice, ki so se osredotočale na prihodnjih 20 let trajnostnega razvoja – skladno s temo AlpskegaTedna »Alpe v naših rokah«.

Osrednja govornica Serena Arduino je izpostavila temo konference »Alpe v naših rokah« in poudarila, da se je potrebno osredotočiti na izvajanje: »Pri upravljanju z biotsko raznovrstnostjo smo dosegli zelo visoko raven, tudi pri izvajanju ne smemo znižati teh visokih standardov in ambicij«.

Po treh dneh so udeleženci in udeleženke odšli domov z novim občutkom odgovornosti in navdihom, da bi pripomogli k nenehnim prizadevanjem za ohranitev Alp. V razpravah je bila poudarjena potreba po okrepljenem čezmejnem sodelovanju, inovativnih politikah ter vključevanju skupnosti v reševanje prihodnjih izzivov.

O AlpskemTednu

AlpskiTeden je mednarodni dogodek, ki ga skupaj organizirajo vodilne alpske organizacije, predane varstvu in trajnostnemu razvoju gora. Letošnji dogodek se je skladno z Večletnim programom dela Alpske konference (2023–2030) osredotočal na biotsko raznovrstnost in ekosisteme, podnebne spremembe ter kakovost življenja.

Organizatorji in organizatorke: Alpsko mesto leta, CIPRA International, CIPRA Slovenija, Interreg Območje Alp, ISCAR Alpine Research, Posoški razvojni center, Povezanost v Alpah, Stalni sekretariat Alpske konvencije, WWF ter Go!2025 Nova Gorica, Kulturni dom Nova Gorica in italijansko Ministrstvo za okolje in energetsko varnost (MASE)

AlpskiTeden 2025 je finančno podprlo slovensko predsedstvo Alpski konvenciji.

#AlpWeek #AlpsInOurHands

Video: Cimet Studio

  • Allianz in den Alpen_LogosBlau_01
  • Cipra Logo blau
  • ISCAR Logo blau
  • Logo SCNAT AlpWeek